To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #20,847 - 4/26/20 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW M360GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Sunbow M3 60 GB using MSata board SupTronics X850 v3.1 |
| Test #14,575 - 4/3/20 12:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,103 - 11/10/22 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,989 - 8/3/23 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Siggi |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung |
| Test #59,187 - 4/25/22 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | gmoerth |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKI |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | ICY Box |
| Test #87,559 - 5/14/24 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | theykk |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU Standard PC (i440FX + PIIX, 1996) |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | HC320 in casaos |
| Test #52,966 - 11/23/21 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X6 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000X6SSD8 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial |
| Test #49,344 - 8/22/21 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | slawek2 |
| Test #48,228 - 7/24/21 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT256G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Z400s 256GB on Pi4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #63,599 - 10/19/22 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,288 |
| User: | R1D2 |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #27,953 - 6/24/20 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,288 |
| User: | tito51 |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspian X - SD600Q |
| Test #19,827 - 4/22/20 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,288 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,995 - 5/21/20 1:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SDD with Pi4 |
| Test #75,967 - 12/17/23 2:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PUTCN Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Buffalo SSD-PUT/N |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #50,725 - 9/28/21 1:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #97,907 - 11/11/24 8:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Banana Pi M5 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc |
| Test #94,783 - 9/18/24 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on pi 4 using no-name adapter |
| Test #64,439 - 11/23/22 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,285 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial MX500 M2 Sata SSD using Adwits m2 USB Case |
| Test #41,538 - 3/7/21 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,285 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 in Argon Forty with 860 Evo |
| Test #55,822 - 1/21/22 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,285 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME SSD with Orico USB 3.1 adapter on Pi 4 |