To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #66,317 - 1/21/23 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,280 |
| User: | AritzCP |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Debian 64bit |
| Test #40,357 - 2/13/21 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,843 - 9/5/23 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe NETAC 512G on OrangePi 3B |
| Test #47,745 - 7/13/21 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,280 |
| User: | JF11 |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970EVOPLUS Sabrent USB adapter |
| Test #14,833 - 4/5/20 5:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A24 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kignston 240GB on rpi4 using POSUGEAR HD-TYPEC usb 3.0 case |
| Test #79,911 - 2/19/24 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #70,569 - 5/30/23 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Deep Fucking Storage |
| Test #47,549 - 7/8/21 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,343 - 6/4/21 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #55,446 - 1/12/22 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,278 |
| User: | seb |
| Brand: | Patriot Torch LE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot TorchLE |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Torch Usb3 |
| Test #54,053 - 12/15/21 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec MT-512 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | evo |
| Test #52,441 - 11/11/21 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #40,267 - 2/11/21 5:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue Sata SSD 500GB on Pi4 with Argon One M.2 Sata board |
| Test #41,026 - 2/25/21 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital 500GB WD_Black SN750 NVMe using ORICO |
| Test #132,210 - 3/9/26 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,453 - 12/4/21 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,276 |
| User: | sucuk |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | chinaSSD4 |
| Test #64,523 - 11/26/22 10:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,029 - 4/20/22 8:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabent enclosure Patriot 256Gig NVME |
| Test #75,618 - 12/9/23 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SB8W128G1001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSd on Pi4 generic sata to usb |
| Test #46,062 - 5/25/21 5:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,275 |
| User: | pmaco.g |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |