To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #104,895 - 3/9/25 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,763 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PROwithHeatsink2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5-ssd-enclosure |
| Test #104,893 - 3/9/25 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D512-Q11NVMeSSSTC512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,892 - 3/9/25 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,113 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC GreenM.22280480GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #104,891 - 3/9/25 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 60,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | ASUS Pro WS X570-ACE |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #104,881 - 3/9/25 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 14,516 |
| User: | SirMau |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVMe PM9B1 256Gb on OrangePi 3B 4Gb |
| Test #104,880 - 3/9/25 1:20 am | |
|---|---|
| Score: | 14,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lll |
| Test #104,878 - 3/9/25 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 40,954 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN770 of Pi5 using Geekwork X1001 |
| Test #104,877 - 3/8/25 11:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,615 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision Future |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-FUTURELite2048G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hisemi Future Lite 2TB |
| Test #104,875 - 3/8/25 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston CANVAs select plus 64 GB |
| Test #104,874 - 3/8/25 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,969 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #104,873 - 3/8/25 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,483 |
| User: | SanDisk SD Ultra A1 32G |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SK32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SanDisk SD Ultra A1 32G |
| Test #104,869 - 3/8/25 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,766 |
| User: | SanDisk SD Ultra A1 32G |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SanDisk SD Ultra A1 32G |
| Test #104,868 - 3/8/25 1:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 63,705 |
| User: | BlueLantern |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 8GB, MP600 Core Mini, PCIe Gen 3 |
| Test #104,865 - 3/8/25 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,864 - 3/8/25 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 NVME using Uniker M.2 NVME hat |
| Test #104,862 - 3/8/25 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 64,168 |
| User: | BlueLantern |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 16GB, MP600 Mini 1TB, PCIe Gen 3 |
| Test #104,861 - 3/8/25 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,858 - 3/8/25 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | Partition VirtualMachine |
| Test #104,853 - 3/8/25 9:16 am | |
|---|---|
| Score: | 50,754 |
| User: | jwolfe |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico e3500 256GB |
| Test #104,851 - 3/8/25 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 48,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |