To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #104,811 - 3/7/25 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Internal microSD SanDisk SM32G |
| Test #104,806 - 3/6/25 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | microSd |
| Test #104,798 - 3/6/25 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,946 |
| User: | wnctech |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 M.2 PCIe Gen 3 x4 512GB on Pi5 using Argon40 neo5 NVME Case |
| Test #104,797 - 3/6/25 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 63,326 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial SSD |
| Test #104,792 - 3/6/25 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | SAMSUNG EVO PLUS MICRO SD-HC 32GB |
| Test #104,791 - 3/6/25 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 774 |
| User: | wynken |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston 32GB DataTraveller on RPi 5 |
| Test #104,790 - 3/6/25 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #104,789 - 3/6/25 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 57,447 |
| User: | SpeedOfShadow |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLack SN770 |
| Test #104,788 - 3/6/25 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 30,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Lexar SSDNM6201TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,787 - 3/6/25 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 41,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test1 |
| Test #104,786 - 3/6/25 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 47,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ORICO 256GB M.2 2280 NVMe SSD PCIe Gen3x4 3D NAND Internal Solid State Drive, Read Speed up to 3600MB/s for PC Desktop Laptop Ultrabook Graphene Cooling-256GB |
| Test #104,784 - 3/6/25 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 1,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro (SP2BN) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP2BN |
| Class: | C10 U3 |
| Test #104,781 - 3/6/25 9:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #104,778 - 3/6/25 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Lexar SD32G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | kingston 32gb |
| Test #104,777 - 3/6/25 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 1,911 |
| User: | wynken |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung ED2S5 Class A2 Class 10 V30 U3 on Pi5 |
| Test #104,773 - 3/6/25 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (EZSD1) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk EZSD1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | HIKSEMI 64GB |
| Test #104,772 - 3/6/25 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 45,971 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-00007 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,770 - 3/6/25 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 50,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspi 5 PCI-Ex Gen 3 Crucial P310 2TB |
| Test #104,761 - 3/6/25 1:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #104,759 - 3/5/25 11:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,208 |
| User: | BlueLantern |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Evo, Pi 5 8 GB |