To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #104,009 - 2/19/25 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 53,554 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme 01 |
| Test #104,005 - 2/19/25 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,734 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | MacBookPro11,3 |
| Device: | FNK SDCardReader |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sd128 |
| Test #104,004 - 2/19/25 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 830 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #104,003 - 2/19/25 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 40,456 |
| User: | catalin |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi3000InternalPCIeNVMeM.2SSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | verbatim v3000 with hat geekpi |
| Test #103,998 - 2/19/25 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 10,055 |
| User: | exit |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | exi |
| Test #103,997 - 2/19/25 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 1,107 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 |
| Test #103,995 - 2/19/25 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 42,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot nvme Pi5 Hat pciex gen3 |
| Test #103,993 - 2/19/25 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 53,221 |
| User: | Lagman |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Biwin Rasberry Pi SSD on Pi 5 m.2 hat |
| Test #103,988 - 2/19/25 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 40,208 |
| User: | boo |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | orico |
| Test #103,985 - 2/19/25 12:00 am | |
|---|---|
| Score: | 3,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate ST1000LM049-2GH172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | SATA HDD 2.5 Segeate ST1000LM049-2GH172 site: 1To |
| Test #103,984 - 2/18/25 11:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 62,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus |
| Test #103,983 - 2/18/25 11:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (ASTC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac ASTC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Generic A1 mico-SD card |
| Test #103,982 - 2/18/25 11:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #103,980 - 2/18/25 11:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD AliWD |
| Test #103,978 - 2/18/25 10:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | MacBookPro11,3 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | extrem |
| Test #103,977 - 2/18/25 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,975 - 2/18/25 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | Hi |
| Test #103,973 - 2/18/25 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,245 |
| User: | bacon |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK512QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 2400 nvme 512gb pi 5 nvme adapter |
| Test #103,972 - 2/18/25 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,928 |
| User: | Guru |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MP600 Micro NVMe on WaveShare NVME board |
| Test #103,971 - 2/18/25 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme waveshare and sb 512db |