To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #103,970 - 2/18/25 3:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #103,969 - 2/18/25 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Opi5Plus |
| Test #103,967 - 2/18/25 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 33,526 |
| User: | Guru |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent 5125GB on Phison PS5013-E13 |
| Test #103,964 - 2/18/25 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usb3 ssd |
| Test #103,963 - 2/18/25 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 60,007 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pimoroni nvme |
| Test #103,961 - 2/18/25 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,846 |
| User: | ManyouZ |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 EVO Plus on Pi5 using Geekworm X1001 with dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #103,957 - 2/18/25 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 51,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501Q512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,956 - 2/18/25 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED4QT) |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Samsung ED4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | SanDisk SDcard 128GB on Starfive Visionfive 2 (Debian 202409kernel 6.6.20) |
| Test #103,951 - 2/18/25 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 65,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN850X Series |
| Board: | EliteMini Series |
| Device: | WDC WDBLACKSN850X1000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #103,948 - 2/18/25 12:10 am | |
|---|---|
| Score: | 3,457 |
| User: | abecik |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FF8S9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FF8S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | abecik |
| Test #103,945 - 2/17/25 10:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ubuntu24_pcie3 |
| Test #103,937 - 2/17/25 4:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,422 |
| User: | shonanwalker |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 16K PageSize karnelOrico J10 256GB using Mps2280D_M.2 hat Debian 6.6.75-v8-16k Raspi5-16GB |
| Test #103,935 - 2/17/25 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 62,678 |
| User: | crucial |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial |
| Test #103,934 - 2/17/25 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,888 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #103,930 - 2/17/25 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 9,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #103,929 - 2/17/25 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 860 |
| User: | Shaymus |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | PNY 64GB uSSD on OrangePi Zero 3 |
| Test #103,928 - 2/17/25 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 1,833 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR512) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #103,927 - 2/17/25 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Radxa ROCK Pi S |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC on Unihiker (Rock Pi S) |
| Test #103,923 - 2/17/25 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 40,064 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NX-5122230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,909 - 2/17/25 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 55,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |