To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #102,310 - 1/23/25 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 51,875 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-2000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi5bdlnp |
| Test #102,308 - 1/23/25 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 54,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA2000M81000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,304 - 1/23/25 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #102,299 - 1/23/25 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 515 |
| User: | AmsDams |
| Brand: | Transcend (USD) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend USD |
| Class: | C10 |
| Note: | PI 3 1GB Transcend USD SD |
| Test #102,298 - 1/23/25 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 1,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston 32GB microSD on Pi5 4GB |
| Test #102,297 - 1/23/25 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,510 |
| User: | AmsDams |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | PI 5 8GB Transcend USDU1 SD |
| Test #102,296 - 1/23/25 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 55,174 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,289 - 1/23/25 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 39,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLB256HBHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 250GB |
| Test #102,288 - 1/23/25 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 55,635 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 3 |
| Test #102,286 - 1/22/25 11:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SC128) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk MicroSD |
| Test #102,284 - 1/22/25 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 62,013 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #102,282 - 1/22/25 8:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 65,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #102,279 - 1/22/25 7:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAwithHeatsinkSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #102,276 - 1/22/25 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,222 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ASUS Tinker Board 2-2S |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 23.5.5 |
| Test #102,273 - 1/22/25 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk microSD on Pi5 |
| Test #102,269 - 1/22/25 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #102,266 - 1/22/25 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,000 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #102,259 - 1/22/25 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #102,257 - 1/22/25 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,399 |
| User: | mokuiper |
| Brand: | Corsair MP600 Core XT |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair MP600COREXT |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m600 pi5 16gb |
| Test #102,251 - 1/22/25 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 30,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |