To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #102,251 - 1/22/25 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 30,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #102,247 - 1/22/25 9:15 am | |
|---|---|
| Score: | 45,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-4D128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M2 125GB ebay - Test 2 |
| Test #102,244 - 1/22/25 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #102,238 - 1/22/25 12:56 am | |
|---|---|
| Score: | 800 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi Zero W 1.1 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Test #102,237 - 1/21/25 9:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A2 (00000) |
| Board: | Orange Pi Zero 2W |
| Device: | SanDisk 00000 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | TeamGroup Pro Plus 512GB Micro SD Card on Orange Pi Zero 2W 4GB |
| Test #102,236 - 1/21/25 9:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,844 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 |
| Test #102,235 - 1/21/25 8:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | xpg |
| Test #102,234 - 1/21/25 6:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,233 - 1/21/25 6:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_BLACK SN77OM SSD on Pi 5 nvme m.2 to PCIo |
| Test #102,224 - 1/21/25 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SanDisk3.2Gen1 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk 3.2 Gen1 on Pi 4 |
| Test #102,223 - 1/21/25 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SanDisk3.2Gen1 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk 3.2 Gen1 on Pi 4 |
| Test #102,221 - 1/21/25 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA Corporation NVMe SSD Controller BG5 |
| Test #102,218 - 1/21/25 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD PC SN520 NVME on Pi 5 using PI[B |
| Test #102,217 - 1/21/25 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,825 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM6201TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 |
| Test #102,216 - 1/21/25 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,771 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vi3000InternalPCIeNVMeM.2SSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,215 - 1/21/25 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,705 |
| User: | mv |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ranxiang 256Gb+SSK SHE-c325 pro |
| Test #102,211 - 1/21/25 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,296 |
| User: | Elfranne |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY 1030 500GB on ComputeBlade+Pi4 |
| Test #102,208 - 1/21/25 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 3,940 |
| User: | Acer Predator GM7 4TB SSD: M.2 2280 PCIe Gen 4 x4 NVMe 2.0BenStaniford |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | 2 |
| Test #102,206 - 1/21/25 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 47,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware VirtualNVMeDisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | mytest |
| Test #102,205 - 1/21/25 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 35,986 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD black 1Tb |