To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #102,096 - 1/19/25 2:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,135 |
| User: | simtcr |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 64GB microSDXC UHS-I, V30 on Raspberry Pi 2 Model B 1GB Rev 1.1 |
| Test #102,095 - 1/19/25 2:00 am | |
|---|---|
| Score: | 848 |
| User: | simtcr |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk SDCZ430-064G-I35 Ultra Fit 3.2 64GB USB Flash Drive on Raspberry Pi 5 8GB Model B Rev 1.0 |
| Test #102,091 - 1/18/25 10:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,288 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Test #102,089 - 1/18/25 9:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,163 |
| User: | ANA2025 |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPMQD-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,087 - 1/18/25 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | FriendlyElec NanoPi NEO3 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Silicon Power Superior Micro SD 64GB A2 |
| Test #102,084 - 1/18/25 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 960 |
| User: | piper |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Beelink Mini S PC |
| Device: | FNK MassStorageDevice |
| Class: | USB Flash |
| Note: | KodakSDXC SY-T18 USB adapter |
| Test #102,081 - 1/18/25 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 74,840 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | 20XW006TMX |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,080 - 1/18/25 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,016 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFS512GEJ4X164N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix NVME on Orange Pi 5 |
| Test #102,078 - 1/18/25 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #102,073 - 1/18/25 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,069 - 1/18/25 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung evo 870 2TB on odroid-xu4 using startech sata to usb adapter |
| Test #102,068 - 1/18/25 2:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,575 |
| User: | carroll478 |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 530 SSD on AVyxm SATA to USB adapter |
| Test #102,067 - 1/18/25 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #102,066 - 1/18/25 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDGreenSN350500GB2G0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | western digital green NVMe ssd SN350 on Pi5 |
| Test #102,058 - 1/18/25 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test 3 |
| Test #102,054 - 1/18/25 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 14,779 |
| User: | The1stWay |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Ultra |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Orange Pi 5 Ultra with official 64GB eMMC card |
| Test #102,053 - 1/18/25 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 50,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ediloca EN605 NVME SSD 256Gb forcing pcie3 |
| Test #102,048 - 1/18/25 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 13,828 |
| User: | tzagkarou |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CT500BX500SSD1 500GB on Pi5 using ugreen adaptor |
| Test #102,046 - 1/18/25 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 50,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #102,042 - 1/18/25 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 55,650 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |