To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #102,139 - 1/19/25 7:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG60ZNV256GNVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba NVME 256gb |
| Test #102,138 - 1/19/25 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,774 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #102,137 - 1/19/25 6:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,837 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston A2 64G |
| Test #102,134 - 1/19/25 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN5802TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 + geekworm x1005 + WD Blue SN580 |
| Test #102,133 - 1/19/25 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #102,131 - 1/19/25 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,635 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,130 - 1/19/25 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 833 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Hitachi HTS545050A7E380 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #102,128 - 1/19/25 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 656 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DTRubber3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | KINGSTON RUBBER USB 3.0 |
| Test #102,126 - 1/19/25 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NQ790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNQ7904TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NQ790 |
| Test #102,125 - 1/19/25 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | RPi 5 & NVMe |
| Test #102,123 - 1/19/25 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,037 |
| User: | mv |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD PLus SanDisk, Sabrent |
| Test #102,121 - 1/19/25 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe |
| Test #102,114 - 1/19/25 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #102,103 - 1/19/25 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | mro |
| Test #102,102 - 1/19/25 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 4,855 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus 240 GB |
| Test #102,101 - 1/19/25 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 10,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MyTest |
| Test #102,100 - 1/19/25 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 49,534 |
| User: | The1stWay |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Orange Pi 5 Ultra |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Ultra w/ Lexar NM620 256GB SSD NVMe PCIe3x4 |
| Test #102,096 - 1/19/25 2:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,135 |
| User: | simtcr |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 64GB microSDXC UHS-I, V30 on Raspberry Pi 2 Model B 1GB Rev 1.1 |
| Test #102,095 - 1/19/25 2:00 am | |
|---|---|
| Score: | 848 |
| User: | simtcr |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk SDCZ430-064G-I35 Ultra Fit 3.2 64GB USB Flash Drive on Raspberry Pi 5 8GB Model B Rev 1.0 |
| Test #102,091 - 1/18/25 10:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,288 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |