To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #101,944 - 1/16/25 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | PI5 Standard with SD card |
| Test #101,940 - 1/16/25 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,566 |
| User: | faug |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 256gb variant on OPI5+ |
| Test #101,937 - 1/16/25 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,381 |
| User: | nordlund |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | with nvme on PI5 |
| Test #101,934 - 1/16/25 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,933 - 1/16/25 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,932 - 1/16/25 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Wester Digital Sn570 |
| Test #101,931 - 1/16/25 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI 5 wd Sn570 Pcie2 |
| Test #101,930 - 1/16/25 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 51,246 |
| User: | pmcj |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi SSD 512G on Pi 5 using M.2 Hat+ |
| Test #101,929 - 1/16/25 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 945 |
| User: | pmcj |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung EVO 32 on Pi 2B |
| Test #101,928 - 1/16/25 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 52,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAMSUNG 970 EVO 256G , PI 5 , NVME, PCIE 3.0 |
| Test #101,925 - 1/16/25 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 55,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SkHynix on pi5 $10 HAT+ Adptor on Amazon |
| Test #101,923 - 1/16/25 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 56,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P320128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PATRIOT P320 128GB |
| Test #101,921 - 1/16/25 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 51,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,920 - 1/16/25 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 43,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #101,913 - 1/15/25 11:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #101,912 - 1/15/25 10:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD1T5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD1T5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | a |
| Test #101,911 - 1/15/25 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Netac SDU1 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #101,910 - 1/15/25 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 60,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 2450 256GB NVMe Pi 5 gen 3 3Ghz |
| Test #101,909 - 1/15/25 8:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 60,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 2450 256GB NVMe Pi 5 Gen 3 - 3 Ghz |
| Test #101,905 - 1/15/25 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,011 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 2450 256GB NVMe on Pi 5 using GeeekPi NVMe Hat pcie gen 3 |