To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #100,492 - 12/26/24 2:30 am | |
|---|---|
| Score: | 48,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision WAVE Pro P |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-WAVEProP256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test2 |
| Test #100,488 - 12/26/24 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 728 |
| User: | Macka |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Hitachi HTS545032B9A300 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 3B with USB attached Hitachi HTS54503 |
| Test #100,487 - 12/26/24 12:39 am | |
|---|---|
| Score: | 64,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 500Gb on raspi5-1 |
| Test #100,485 - 12/25/24 7:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 30,841 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | 82K2 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,484 - 12/25/24 6:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SE880 |
| Board: | Vostro 5515 |
| Device: | AData SE880 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | adata ext |
| Test #100,482 - 12/25/24 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 4TB |
| Test #100,480 - 12/25/24 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 1st gen SSD |
| Test #100,479 - 12/25/24 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,220 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD60NDZW-11C8XS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | lancache |
| Test #100,478 - 12/25/24 2:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,519 |
| User: | stephcal |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | First party M.2 SSD on Pi 5 with M.2 Hat+ |
| Test #100,476 - 12/25/24 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 30,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDGreenSN3502TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME PCIx3 |
| Test #100,474 - 12/25/24 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 4,770 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | king |
| Test #100,473 - 12/25/24 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 45,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane M10 16GG with PCI ex gen3 |
| Test #100,470 - 12/25/24 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJNB4) |
| Board: | Not Specified |
| Device: | Samsung CJNB4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | test1 |
| Test #100,465 - 12/25/24 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 50,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,464 - 12/25/24 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Savage Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DTHyperX3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Test #100,463 - 12/25/24 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 57,436 |
| User: | hakans |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN580 1 TB on Pi 5 8GB using argon 5 nvme case |
| Test #100,462 - 12/25/24 5:05 am | |
|---|---|
| Score: | 57,793 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 22303 |
| Test #100,461 - 12/25/24 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 39,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,458 - 12/25/24 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 54,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970EVO |
| Test #100,454 - 12/25/24 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 13,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2230 |