To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #99,671 - 12/10/24 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,569 |
| User: | nidget |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Core Mini 1 TB on Pi 5 using Geekworm X1001 PCIe to M.2 NVMe SSD hat |
| Test #99,670 - 12/10/24 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 66,481 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ok |
| Test #99,667 - 12/10/24 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe |
| Test #99,660 - 12/10/24 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 62,896 |
| User: | piUser |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rucial New 2024 P310 1TB PCIe Gen4 2230 NVMe M.2 SSD |
| Test #99,659 - 12/10/24 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 33,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 (used to run Home Assistant) |
| Test #99,658 - 12/10/24 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,247 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM5DK 3000/1000 gen3 PCI SDRAM1 and 1TB 980Pro w/Heatsink |
| Test #99,657 - 12/10/24 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,279 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM5DK 2800/1000 gen3 SDRAM=1 and 1TB 980Pro w/HS |
| Test #99,656 - 12/10/24 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | j |
| Test #99,655 - 12/10/24 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | h |
| Test #99,653 - 12/10/24 2:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,530 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi CM5 DevKit stock speeds gen3 bus and 1TB 980 Pro w/Heatsink |
| Test #99,651 - 12/10/24 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 990 evo plus on rpi 5 using 52pi hat |
| Test #99,650 - 12/10/24 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD-Black SN770 1 TB SSD on Pi 5 using Geekworm X1001 NVME Shield & PCIe Gen 3 activated |
| Test #99,647 - 12/10/24 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980 with Argon One V3 Case |
| Test #99,645 - 12/10/24 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 41,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2GB SSD on Pi5 using 52Pi POE+ Hat |
| Test #99,641 - 12/10/24 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 50,707 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,639 - 12/10/24 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 38,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sN520 |
| Test #99,637 - 12/10/24 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 5,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545s Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2KF256H6L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 USB SSD OEM |
| Test #99,636 - 12/10/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 52,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston Gen 3 Pi 5 |
| Test #99,630 - 12/10/24 2:11 am | |
|---|---|
| Score: | 48,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ... |
| Test #99,628 - 12/10/24 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 52,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |