To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #88,417 - 6/2/24 6:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,454 |
| User: | mikemurphy99 |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA2000M8250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4 |
| Test #88,416 - 6/2/24 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,677 |
| User: | Pi5-ToanNQ |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 990 Pro on Pi5-ToanNQ using Pimoroni |
| Test #88,413 - 6/2/24 5:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD Premier A1 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData USD |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sandisk evo |
| Test #88,407 - 6/2/24 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,495 |
| User: | UniverseDrive |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso M.2 SSD PCIe PREMIUM 1TB Gen3 |
| Test #88,406 - 6/2/24 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Silicon Power 2TB NVMe M.2 SSD on Pi 5 Using Geekworm X1001 PCIe to M.2 Hat |
| Test #88,405 - 6/2/24 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD on Orange pi 5 plus |
| Test #88,401 - 6/2/24 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme pi5 test |
| Test #88,383 - 6/2/24 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 52,570 |
| User: | UniverseDrive |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso M.2 SSD PCIe PREMIUM 1TB Gen3 |
| Test #88,381 - 6/2/24 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 39,036 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hynix |
| Test #88,378 - 6/2/24 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,846 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 5 usb adapter |
| Test #88,377 - 6/2/24 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 52,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #88,376 - 6/2/24 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,842 |
| User: | TonyMacX86 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 128GB on Pi 5 Internal SDHC |
| Test #88,375 - 6/2/24 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 39,218 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA nvme |
| Test #88,374 - 6/2/24 9:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | ADATA nvme |
| Test #88,365 - 6/2/24 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 6,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSN5256GPU7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | foo |
| Test #88,364 - 6/2/24 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 10,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #88,362 - 6/2/24 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 53,214 |
| User: | Stooriefit |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_Black NVME on PI5 PCI gen 3 |
| Test #88,358 - 6/2/24 5:23 am | |
|---|---|
| Score: | 57,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent 2280 |
| Test #88,355 - 6/2/24 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 11,745 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E1000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-M.2500GMX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,350 - 6/2/24 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |