To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,811 - 2/17/24 10:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,350 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 128GB on Pi4 |
| Test #79,810 - 2/17/24 10:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Ultimate 128GB microSDXC on stock Pi 5 |
| Test #79,806 - 2/17/24 8:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,800 - 2/17/24 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland 256 |
| Test #79,798 - 2/17/24 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hitachi HTS545050B9A300 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | sata to usb coverter booting bookworm on pi5 8 gb |
| Test #79,797 - 2/17/24 5:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | stmicroelectronics st |
| Test #79,795 - 2/17/24 5:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingchuxing K525 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingchuxing 128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | op5 usb |
| Test #79,794 - 2/17/24 5:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,269 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | kingston data traveller boot on pi4 b 4Gb |
| Test #79,790 - 2/17/24 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SK32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #79,788 - 2/17/24 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM9B1NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OEM Samsung PM981 256G |
| Test #79,782 - 2/17/24 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO SSD on Pi5 with Sabrent USB to SATA adapter. |
| Test #79,781 - 2/17/24 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,960 |
| User: | zumbi |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SMASUNG 980PRO on Pi 5 8GB using Pineberry Pi HatDrive bottom |
| Test #79,777 - 2/17/24 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 300X |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Lexar 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Test #79,776 - 2/17/24 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,737 |
| User: | zumbi |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | zumbi |
| Test #79,773 - 2/17/24 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 1,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sudo gdisk /dev/nvme0n1 |
| Test #79,770 - 2/17/24 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,312 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hitachi HTS545050B9A300 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | 500gb hdd on p4 4gb using sata to usb adapter |
| Test #79,769 - 2/17/24 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,841 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | good |
| Test #79,768 - 2/17/24 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero W 1.1 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | sandisk 16gb microsd in PizeroW 1.1 |
| Test #79,767 - 2/17/24 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,807 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 avec SSD |
| Test #79,766 - 2/17/24 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 304 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk UltraFit - RPi4 - Buster |