To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,841 - 2/18/24 4:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FE4S9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FE4S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | finished |
| Test #79,840 - 2/18/24 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 B boot USB SSD Samsung 250GB EVO |
| Test #79,838 - 2/18/24 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,621 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Test #79,837 - 2/18/24 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | tes[CSD card on raspberry pi 5 |
| Test #79,836 - 2/18/24 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE64G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SanDisk SE64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #79,834 - 2/18/24 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,774 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,833 - 2/18/24 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate GameDrive PS4 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate PS4GameDrive |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #79,831 - 2/18/24 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Dell Wyse 3040 TC |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Dell wyse 3040 emmc 16gb |
| Test #79,830 - 2/18/24 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 61,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Latitude 7290 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,829 - 2/18/24 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,908 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Micro SD on Pi 5 8GB |
| Test #79,828 - 2/18/24 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 1,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #79,827 - 2/18/24 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Kingston SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #79,823 - 2/18/24 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 30,869 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fikwot FN501 Pro M.2 2280 NVMe 256GB SSD on Pi 5 4GB with Pimoroni Hat |
| Test #79,822 - 2/18/24 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk on PI 4 using SABRENT USB 3.0 to SATA External Hard Drive EC-DFLT. |
| Test #79,820 - 2/18/24 5:22 am | |
|---|---|
| Score: | 991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Orange Pi Zero |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra 32GB on OrangePi Zero LTS |
| Test #79,819 - 2/18/24 5:14 am | |
|---|---|
| Score: | 13,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | feb24 |
| Test #79,817 - 2/18/24 3:00 am | |
|---|---|
| Score: | 5,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial_USB2 |
| Test #79,814 - 2/18/24 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 13,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,813 - 2/18/24 1:27 am | |
|---|---|
| Score: | 6,846 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | [ACrucial CT1000BX500SSD1 on Pi 4 using Geekworm Raspberry Pi 4 SATA X825 V2.0 |
| Test #79,812 - 2/17/24 10:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,282 |
| User: | Alexander_Mundy |
| Brand: | Solidigm P44 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Solidigm SSDPFKKW010X7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Solidigm P44 Pro / Pi5 / Pineberry Pi HatDrive! Bottom / dtparam=pciex1_gen=3 / DietPi |