To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,738 - 2/16/24 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung |
| Test #79,737 - 2/16/24 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 846 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Micro SD on Pi3 |
| Test #79,736 - 2/16/24 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Ultra 64 Gb on Raspberry Pi 4 4gb |
| Test #79,735 - 2/16/24 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | test1 |
| Test #79,733 - 2/16/24 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | OpenStack Nova |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | Test |
| Test #79,732 - 2/16/24 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | newpi5 |
| Test #79,731 - 2/16/24 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 824 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (GB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Samsung GB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | pihole |
| Test #79,730 - 2/16/24 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,689 |
| User: | midgy |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Radxa ROCK 3 Model B |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ediloca 512gb nvme on rock3b default pcie |
| Test #79,729 - 2/16/24 5:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 379 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Cruzer Glide CZ60 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk CruzerGlide |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Cruzer Glide |
| Test #79,728 - 2/16/24 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (JD2S5) |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Samsung JD2S5 |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | orange pi 3 |
| Test #79,727 - 2/16/24 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-512G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD nvme on Orangepi5 |
| Test #79,726 - 2/16/24 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,133 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,725 - 2/16/24 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung GC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | MeinPi |
| Test #79,722 - 2/16/24 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | NUC10i5FNB |
| Device: | Intel SSDPEKKW256G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,718 - 2/16/24 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 62,348 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 1TB NVME on Raspberry RPi 5 using Pimoroni NVMe Base T7 |
| Test #79,715 - 2/16/24 12:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power P34A60 on Raspberry Pi 5 (Raspberry Pi OS 64 bit with Desktop, not Lite, not Full) using Mcuzone MPS2280 M.2 NVMe HAT [Gen3] |
| Test #79,712 - 2/16/24 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,688 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 1TB NVME on Raspberry RPi 5 using Pimoroni NVMe Base T2 |
| Test #79,709 - 2/16/24 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | 1 TB NVME, 16 GB SCard |
| Test #79,708 - 2/16/24 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 20,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5B |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MZALQ256HAJD MZ-ALQ2560 |
| Test #79,691 - 2/16/24 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Ultra 256 GB A2 on Orange Pi 5 Plus |