To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,654 - 2/15/24 8:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | HP SSDEX9001TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP SSD EX900 m.2 1TB |
| Test #79,651 - 2/15/24 8:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Go Plus on Overclocked Pi 3 |
| Test #79,650 - 2/15/24 8:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,500 |
| User: | MrN |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4, USB3 m.2 adaptor Western Digital sn530 |
| Test #79,649 - 2/15/24 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Go Plus 64GB on Pi 3 |
| Test #79,647 - 2/15/24 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #79,646 - 2/15/24 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,219 |
| User: | Test |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung SD card on PI 4 |
| Test #79,644 - 2/15/24 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,648 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | MacBook Pro (13-inch, Mid 2012) |
| Device: | SanDisk SSDPLUS2000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Acer SSD RE100 2.5 2TB |
| Test #79,642 - 2/15/24 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,168 |
| User: | Phil Calderbank |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 Ubuntu64 |
| Test #79,641 - 2/15/24 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 30,141 |
| User: | Phil Calderbank |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 Ubuntu64 |
| Test #79,639 - 2/15/24 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,898 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | 64gb samsung sd |
| Test #79,638 - 2/15/24 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SF128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SF128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | PiTest |
| Test #79,637 - 2/15/24 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 364 |
| User: | & Kingston SATA SSDbloskop |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | DietPi on Sandisk SUO4G class 4 SDcard on Pi 3B using SATA to USB adaptor |
| Test #79,636 - 2/15/24 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 47,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,635 - 2/15/24 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 64Gb SD card on pi5 |
| Test #79,634 - 2/15/24 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | C10 |
| Note: | Prueba |
| Test #79,630 - 2/15/24 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 38,492 |
| User: | Luca Landi |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | SHPP41-1000gm ON HP xps spectre i7-10750 15 |
| Test #79,629 - 2/15/24 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 10,711 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | NUC5CPYB |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,627 - 2/15/24 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 16,267 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware VirtualS |
| Class: | Virtual |
| Test #79,626 - 2/15/24 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 340 |
| User: | & Kingston SATA SSDbloskop |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | DietPi on Sandisk SUO4G class 4 SDcard on Pi 3B using SATA to USB adaptor |
| Test #79,625 - 2/15/24 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 17,675 |
| User: | rth-tiosouji |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Black SN750, 1TB, M.2 2280 on CM4 with TOFU carrier board |