To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,625 - 2/15/24 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 17,675 |
| User: | rth-tiosouji |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Black SN750, 1TB, M.2 2280 on CM4 with TOFU carrier board |
| Test #79,621 - 2/15/24 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 14,126 |
| User: | rth-tiosouji |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Black SN750, 1TB, M.2 2280 on CM4 with TOFU carrier board |
| Test #79,620 - 2/15/24 5:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,070 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Test #79,619 - 2/15/24 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingwin M.2 NGFF NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingwin NVMe |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,618 - 2/15/24 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 9,808 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTU3A |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,616 - 2/15/24 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Test #79,614 - 2/15/24 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 840 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Strontium SD (MS) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Strontium MS |
| Class: | C10 U1 |
| Test #79,612 - 2/15/24 2:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #79,611 - 2/15/24 1:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,692 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,609 - 2/15/24 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 4,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | FriendlyElec NanoPi M4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,606 - 2/15/24 1:07 am | |
|---|---|
| Score: | 17,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Google PersistentDisk SSD Cloud Storage |
| Board: | Google Compute Engine |
| Device: | Google PersistentDisk |
| Class: | Virtual |
| Test #79,604 - 2/15/24 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 19,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Google PersistentDisk SSD Cloud Storage |
| Board: | Google Compute Engine |
| Device: | Google PersistentDisk |
| Class: | Virtual |
| Test #79,603 - 2/15/24 12:50 am | |
|---|---|
| Score: | 26,802 |
| User: | uhmchu |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA 500GB M.2 2280 NVMe Exceria SSD on Pi using Pimoroni NVMe Base to PCIe x1 Gen3 extension board |
| Test #79,585 - 2/14/24 9:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Microcenter A2 sd - Not running os |
| Test #79,584 - 2/14/24 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG4 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Toshiba KBG40ZMT128GMEMORY |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | toshiba nvme |
| Test #79,583 - 2/14/24 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,213 |
| User: | tuxedo_mask |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TEAMGROUP MP33 SSD on OrangePi 5 Plus |
| Test #79,582 - 2/14/24 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 967 |
| User: | g0t4 |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | C10 V90 U3 |
| Note: | microSD on Pi 4B (pi5.lan) |
| Test #79,581 - 2/14/24 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 926 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | [C |
| Test #79,580 - 2/14/24 7:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,008 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #79,578 - 2/14/24 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,355 |
| User: | g0t4 |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung GE4S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Note: | unsure which I ran on |