To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,577 - 2/14/24 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,403 |
| User: | g0t4 |
| Brand: | Samsung SD Pro Endurance (JC2RT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung JC2RT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | unsure which I ran on |
| Test #79,576 - 2/14/24 6:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,979 |
| User: | g0t4 |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Plextor PX-128M2S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor M2S 128GB via StarTech SATA to USB on Pi 4B Rev 1.4 pi1 |
| Test #79,575 - 2/14/24 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,103 |
| User: | g0t4 |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH256) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SH256 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk microSD High Endurance 256GB on Pi 4B Rev 1.4 |
| Test #79,569 - 2/14/24 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,131 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Solidigm P41 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Solidigm SSDPFKNU512GZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #79,567 - 2/14/24 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,013 |
| User: | oviliz |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 500GB M.2 NVMe MZ-V8V500BW via Pimoroni NVMe Base on Raspberry Pi 5 |
| Test #79,555 - 2/14/24 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,235 |
| User: | Ozzyrockin |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | TEAMGROUP TM8PS7512G0C101 512 GB on Pi 4 in a Argon ONE M.2 Case |
| Test #79,553 - 2/14/24 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #79,550 - 2/14/24 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Test #79,548 - 2/14/24 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,750 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | microSD card |
| Test #79,547 - 2/14/24 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT2000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | t500 |
| Test #79,539 - 2/14/24 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,226 |
| User: | IDYLL |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | IDYLL full speed |
| Test #79,520 - 2/14/24 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,575 |
| User: | Dr Dante |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 on Pi 5 |
| Test #79,518 - 2/14/24 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #79,517 - 2/14/24 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1tb |
| Test #79,511 - 2/14/24 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 51,069 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Solidigm P41 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Solidigm SSDPFKNU512GZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Solidigm P41 Plus |
| Test #79,505 - 2/14/24 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 20,487 |
| User: | oviliz |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | Hetzner Virtual Server |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | CX11 | x86 | 20 GB + 20 GB | eu-central - testing for fun |
| Test #79,502 - 2/14/24 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 9,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,501 - 2/14/24 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 4,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | d |
| Test #79,500 - 2/14/24 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 14,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | Hetzner Virtual Server |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | temp |
| Test #79,499 - 2/14/24 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,141 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Pi 5 |