To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #79,138 - 2/7/24 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 SSD NVMe 500 GB on Pi 5 using PCIe |
| Test #79,136 - 2/7/24 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,085 |
| User: | caiodelgadonew |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pimoroni NVME base on Pi 5 with Crucial P3 at PCIe Gen 3 |
| Test #79,135 - 2/7/24 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,211 |
| User: | kist |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #79,132 - 2/7/24 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK1T0QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,130 - 2/7/24 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 25,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | pi |
| Test #79,127 - 2/7/24 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot BurstElite480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sabrent SSD on Pi 4 |
| Test #79,125 - 2/7/24 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 531 |
| User: | minecraft |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SL64G |
| Class: | C10 |
| Note: | MCpi |
| Test #79,122 - 2/7/24 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USD) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend USD |
| Class: | C10 |
| Test #79,121 - 2/7/24 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 21,304 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | 2350B58 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31000G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #79,120 - 2/7/24 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 3,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #79,119 - 2/7/24 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,913 |
| User: | mofoghlu |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SDCard |
| Test #79,118 - 2/7/24 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 11,836 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,117 - 2/7/24 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 11,351 |
| User: | BubblesTheFish |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BlueSA5102.51000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 1TB on Pi5 |
| Test #79,115 - 2/7/24 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,165 |
| User: | SABRENT USB 3.0 to SSD |
| Brand: | OWC Mercury Electra 6G |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | OWC MercuryElectra6GSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OWC SSD on Le Potato AML-S905X-CC using |
| Test #79,111 - 2/7/24 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 11,871 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | [A |
| Test #79,110 - 2/7/24 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 12,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | LITEON L8H-256V2G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,109 - 2/7/24 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Toshiba SA16G on Pi 4 |
| Test #79,108 - 2/7/24 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 40,997 |
| User: | km |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba BG3 256GB on RPi 5 4GB using Pimoroni NVMe Base T3 |
| Test #79,107 - 2/7/24 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 40,823 |
| User: | km |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba BG3 256GB on RPi 5 4GB using Pimoroni NVMe Base T2 |
| Test #79,104 - 2/7/24 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 58,767 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus 1TB on RPi 5 4GB using Pimoroni NVMe Base T3 |