To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #79,104 - 2/7/24 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 58,767 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus 1TB on RPi 5 4GB using Pimoroni NVMe Base T3 |
| Test #79,102 - 2/7/24 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 58,464 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus 1TB on RPi 5 4GB using Pimoroni NVMe Base T2 |
| Test #79,098 - 2/7/24 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,717 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | AData SD600Q on Pi 4 USB3.0 |
| Test #79,095 - 2/7/24 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 61,151 |
| User: | km |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK Hynix P31 1TB on RPi 5 4GB using Pimoroni NVMe Base |
| Test #79,094 - 2/7/24 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 891 |
| User: | mika |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend8GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk |
| Test #79,093 - 2/7/24 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 11,764 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 Evo 500GB on Raspberry Pi 4b using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T3 |
| Test #79,092 - 2/7/24 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 11,787 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 Evo 500GB on Raspberry Pi 4b using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T2 |
| Test #79,088 - 2/7/24 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SU16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SU16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 16GB |
| Test #79,084 - 2/7/24 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.4 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | test pi3 |
| Test #79,083 - 2/7/24 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #79,081 - 2/7/24 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #79,079 - 2/7/24 3:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,814 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #79,078 - 2/7/24 3:49 am | |
|---|---|
| Score: | 61,340 |
| User: | km |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pimoroni NVMe Base |
| Test #79,073 - 2/7/24 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 1,320 |
| User: | mika |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk 128gb |
| Test #79,072 - 2/7/24 2:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,601 |
| User: | mika |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend32GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk 32gb |
| Test #79,071 - 2/7/24 2:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #79,070 - 2/7/24 12:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #79,069 - 2/6/24 10:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,279 |
| User: | meepers |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM961NVMeSAMSUNG256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung oem ssd on pi5 using geekworm x1001 at gen3 speeds |
| Test #79,067 - 2/6/24 9:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland 1TB Blue |
| Test #79,065 - 2/6/24 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Turing Machines RK1 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tp03 1TB nvme |