To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,890 - 2/3/24 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT275MX300SSD4 with DeskPi Pro |
| Test #78,887 - 2/3/24 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | meins |
| Test #78,885 - 2/3/24 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 1,718 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | rpi4 |
| Test #78,881 - 2/3/24 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 3,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,880 - 2/3/24 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 3,670 |
| User: | Jocelyn |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000X8SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial X6 1TB Portable SSD to USB 3.0 |
| Test #78,879 - 2/3/24 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 + NVME + USB3 |
| Test #78,875 - 2/3/24 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SB64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SB64G |
| Class: | C10 |
| Note: | 64GB microsd pi4 |
| Test #78,873 - 2/3/24 3:46 am | |
|---|---|
| Score: | 65,763 |
| User: | km |
| Brand: | SKHynix Platinum P41 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHPP41-1000GM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix Platinum P41 1TB on Raspberry Pi 5 using Pimoroni NVMe Base T3 |
| Test #78,871 - 2/3/24 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 5,852 |
| User: | AVS |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Ugreen adapter |
| Test #78,867 - 2/3/24 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,036 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU900 |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | AData SU900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU900 SSD on Orange Pi 3 LTS |
| Test #78,866 - 2/3/24 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,986 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #78,865 - 2/3/24 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 6,847 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #78,864 - 2/3/24 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 42,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | 21C6S3WM00 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,863 - 2/3/24 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 37,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | 21C6S3WM00 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,862 - 2/3/24 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #78,860 - 2/3/24 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,859 - 2/3/24 1:22 am | |
|---|---|
| Score: | 9,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | OrangePi5Plus |
| Test #78,857 - 2/3/24 1:14 am | |
|---|---|
| Score: | 9,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1 |
| Test #78,856 - 2/2/24 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,780 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #78,854 - 2/2/24 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |