To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,925 - 2/4/24 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 12,963 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | mgUSB_SamsungT7Shield4TB |
| Test #78,924 - 2/4/24 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 696 |
| User: | jimmyp |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac SD16G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sd card on pi5 |
| Test #78,923 - 2/4/24 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 9,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSDPM8712.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD PM871 128GB - RPI 5 8GB USB SATA Adapter |
| Test #78,922 - 2/4/24 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 9,829 |
| User: | GadgetLabID |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 850 EVO 500GB in Orico 2588C3-G2 VL-716 chip enclosure |
| Test #78,920 - 2/4/24 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 4,933 |
| User: | codeskipper |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Apple SSDTS128C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Toshiba THNSNC128GBSJ on Pi4B using ICY BOX USB3.0 to SATA |
| Test #78,915 - 2/4/24 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 9,301 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk |
| Test #78,914 - 2/3/24 11:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,864 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 with standard Raspberry Pi 5 active cooler and the X1000 NVMe hat. |
| Test #78,911 - 2/3/24 4:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC MyPassport25E4 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Samsung Pro Endurance 256GB microSD card in Raspberry Pi 4 |
| Test #78,910 - 2/3/24 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,873 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi5 t5 second |
| Test #78,909 - 2/3/24 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi5 t5 |
| Test #78,908 - 2/3/24 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,905 - 2/3/24 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung EC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | rpi4b01-msd-202402041137 |
| Test #78,904 - 2/3/24 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MQ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba MQ01ABF050 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #78,902 - 2/3/24 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,739 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport2627 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Pi4 5TB WD usb 3.0 quirk.driver |
| Test #78,899 - 2/3/24 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 990 Pro 2 TB |
| Test #78,897 - 2/3/24 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,774 |
| User: | Andrestoteles |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SC128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra MicroSDXC Card Class 10 128 GB |
| Test #78,896 - 2/3/24 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,894 - 2/3/24 12:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | codefallcy |
| Test #78,893 - 2/3/24 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,380 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,890 - 2/3/24 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT275MX300SSD4 with DeskPi Pro |