To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,824 - 2/2/24 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 1,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar 64Gb A2 u3 sd card on a Orange pi 5b |
| Test #78,820 - 2/2/24 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sdcard |
| Test #78,819 - 2/2/24 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,331 |
| User: | greums |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | VERBATIM Vi550 S3 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #78,816 - 2/2/24 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,693 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk 32GB uSD on Pi5 |
| Test #78,815 - 2/2/24 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,448 |
| User: | beo |
| Brand: | Kingston Micro SD Card USB Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston Generic-USB3.0CRW-1 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk High Endurance microSDXC 256 GB in KiwiBird USB-C card-reader connected via CSL USB 3.0 Hub to Pi 5 |
| Test #78,813 - 2/2/24 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,681 |
| User: | beo |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SH256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk MAX ENDURANCE microSDXC 256 GB on Pi 5 |
| Test #78,812 - 2/2/24 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 24,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,811 - 2/2/24 3:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,874 |
| User: | sth519 |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk Ultra A1 R140 microSDXC 64GB (SDSQUAB-064G-GN6MN) on Pi 5 |
| Test #78,810 - 2/2/24 3:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 |
| Note: | SanDisk Ultra microSDHC USH-I on Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 as boot disk |
| Test #78,809 - 2/2/24 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 29,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 256GB M2 2242 |
| Test #78,808 - 2/2/24 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 1,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra A1 |
| Test #78,805 - 2/2/24 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend128GB |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,803 - 2/2/24 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,146 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | sd |
| Test #78,802 - 2/2/24 1:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,402 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | pny |
| Test #78,799 - 2/1/24 11:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD256 |
| Test #78,798 - 2/1/24 10:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,379 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Storage benchmark |
| Test #78,796 - 2/1/24 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Panasonic SD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Panasonic Y064M |
| Class: | A1 C10 U3 |
| Note: | Raspi Main |
| Test #78,795 - 2/1/24 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,893 |
| User: | kene |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SSD 500GB on Pi 5 4GB (bookworm) |
| Test #78,794 - 2/1/24 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Team TM8PS7128G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #78,789 - 2/1/24 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,218 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apacer AS2280P4256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |