To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,275 - 1/25/24 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 18,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | hei |
| Test #78,274 - 1/25/24 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SMI) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | MicroCenter SMI |
| Class: | C6 |
| Note: | jk |
| Test #78,273 - 1/25/24 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 30,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hei |
| Test #78,272 - 1/25/24 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 21,040 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S3500 Series |
| Board: | H87M-E |
| Device: | Intel SSDSC2BB080G4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | i7fam4 intel ssd |
| Test #78,271 - 1/25/24 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk SN64G SD 64 GB on Pi 4B 8GB |
| Test #78,268 - 1/25/24 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 989 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Samsung Evo SD on Pi3 |
| Test #78,267 - 1/25/24 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso JAJM600M128C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | silicon power P34A60 |
| Test #78,265 - 1/25/24 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 12,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,264 - 1/25/24 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 896 |
| User: | jontxudino |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar 64GB USD00 on Pi 4 |
| Test #78,263 - 1/25/24 2:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,217 |
| User: | jontxudino |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | LX256 on Pi 5 |
| Test #78,262 - 1/25/24 12:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd with usb 3.2 adapter |
| Test #78,261 - 1/25/24 12:23 am | |
|---|---|
| Score: | 1,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | after cloning to ssd |
| Test #78,260 - 1/25/24 12:15 am | |
|---|---|
| Score: | 25,780 |
| User: | DarkMathew |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia Exceria NVME via RTL9210 |
| Test #78,259 - 1/25/24 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,546 |
| User: | DarkMathew |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SM32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SM32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk SD on Pi 5 |
| Test #78,258 - 1/24/24 11:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kioksia 64GB n Raspi4 |
| Test #78,257 - 1/24/24 9:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,343 |
| User: | whiterook6 |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVMe with PCIe-gen-3 enabled on raspberry pi 5 |
| Test #78,255 - 1/24/24 9:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,910 |
| User: | whiterook6 |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung MicroSD 128GB on Pi4 |
| Test #78,254 - 1/24/24 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 864 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (ASTC) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Netac ASTC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | HP SDCard |
| Test #78,252 - 1/24/24 8:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Apacer AS2280P4256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sata |
| Test #78,249 - 1/24/24 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 399 |
| User: | test |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | micro64 |