To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #78,308 - 1/25/24 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,932 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M.2 SSD |
| Test #78,307 - 1/25/24 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,616 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Micro SD |
| Test #78,304 - 1/25/24 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung128Gb |
| Test #78,303 - 1/25/24 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 595 |
| User: | king32Gb |
| Brand: | Panasonic SD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Panasonic SD32G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #78,302 - 1/25/24 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus Thin |
| Board: | Latitude E5450 |
| Device: | Seagate ST500LT032-1E9142 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #78,300 - 1/25/24 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Dell Wyse 5070 TC |
| Device: | LITEON CV8-8E128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #78,298 - 1/25/24 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Inspiron N5010 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD-mq-deadline |
| Test #78,297 - 1/25/24 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Inspiron N5010 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD-None |
| Test #78,296 - 1/25/24 12:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Inspiron N5010 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD-Kyber |
| Test #78,295 - 1/25/24 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,012 |
| User: | ssd |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #78,293 - 1/25/24 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 17,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Apple SSDSM0256F |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | NVME |
| Test #78,292 - 1/25/24 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 41,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | MS-7918 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1TB SSD |
| Test #78,285 - 1/25/24 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 5,482 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Apacer AS350128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4B+SATA USB |
| Test #78,284 - 1/25/24 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,672 |
| User: | paul |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 Samsung 860 EVO on 174c:55aa ASMedia |
| Test #78,283 - 1/25/24 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 6,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi1 |
| Test #78,282 - 1/25/24 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 6,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi0 |
| Test #78,281 - 1/25/24 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,973 |
| User: | rpi5 test sdcard |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,279 - 1/25/24 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 16,915 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme-128GB |
| Test #78,278 - 1/25/24 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD08G) |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | PNY SD08G |
| Class: | C0 |
| Note: | uSSD-8GB |
| Test #78,277 - 1/25/24 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 44,217 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NV2000 on Pimoroni NVMe Base B3 |