To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #53,735 - 12/9/21 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power PD60 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4 |
| Device: | SP PD60 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PD60 Samsung 512GB 960 EVO |
| Test #53,734 - 12/9/21 9:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital MyBook Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | WDC WD80EDAZ-11TA3A0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD My Book 8TB on Pi 4 (USB 3, usb-storage, no UASP), stock, formatted as ext4 |
| Test #53,733 - 12/9/21 8:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra Metal |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4 |
| Device: | WDC MyPassport259D |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #53,729 - 12/9/21 6:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 969 |
| User: | tedclon |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Data Traveler usb 3.0 on Pi4 |
| Test #53,712 - 12/9/21 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,287 |
| User: | initial benchmark |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport2626 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD 1TB HDD on RPI4 |
| Test #53,676 - 12/8/21 7:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,703 |
| User: | Pearl.852 |
| Brand: | Crucial X6 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Crucial CrucialX6SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial X6 SSD Portable on Pi-4 (over-clocked to 2.0 GHz) |
| Test #53,660 - 12/7/21 5:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme USB 3 64GB on Pi 4 |
| Test #53,656 - 12/7/21 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,202 |
| User: | NetApp |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Hyundai 120GB SSD with SATA to USB Controller |
| Test #53,650 - 12/7/21 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #53,627 - 12/7/21 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SC680 |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | AData SC680 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #53,620 - 12/7/21 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD booted pi 4 |
| Test #53,611 - 12/6/21 9:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 590 |
| User: | jvstrn |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra 32 GB USB on RPi4-239 |
| Test #53,608 - 12/6/21 7:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,420 |
| User: | ArkB |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3Plus-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec External SSD on Pi 4 |
| Test #53,587 - 12/6/21 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,449 |
| User: | Jonis |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on Pi 4 |
| Test #53,565 - 12/6/21 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,830 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #53,547 - 12/5/21 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,482 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #53,539 - 12/5/21 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,141 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 400 Rev 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd sandisk |
| Test #53,514 - 12/5/21 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB Pi4 4GB |
| Test #53,512 - 12/5/21 4:37 am | |
|---|---|
| Score: | 432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #53,510 - 12/5/21 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |