To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #24,361 - 5/14/20 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #24,341 - 5/14/20 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable SSD 250GB |
| Test #24,333 - 5/14/20 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pedessd |
| Test #24,328 - 5/14/20 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Ultra Fit 64GB on Pi 4 |
| Test #24,321 - 5/14/20 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 10,959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RPi 4 |
| Test #24,318 - 5/14/20 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,440 |
| User: | jb1024 |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD on Pi 4 |
| Test #24,313 - 5/14/20 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 851 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Ultra Fit 64GB |
| Test #24,311 - 5/14/20 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 9,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD on RPI4 |
| Test #24,308 - 5/14/20 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ScanDisk ultra USB 3.0 128GB on RPi 4 / 4GB |
| Test #24,301 - 5/14/20 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on Pi 4 |
| Test #24,297 - 5/14/20 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra Fit 32GB USB3 |
| Test #24,292 - 5/14/20 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,769 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB |
| Test #24,291 - 5/14/20 4:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,197 |
| User: | petter |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 ssd - Raspberrypi 4 - 4 GB version |
| Test #24,283 - 5/13/20 11:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Orico PH100-256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 2nd test |
| Test #24,272 - 5/13/20 7:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Turbo (USB 2.0) |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | PNY USB2.0FD |
| Class: | USB Flash |
| Test #24,264 - 5/13/20 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | tedt |
| Test #24,259 - 5/13/20 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Store n Go |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | Verbatim STORENGO |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Usb Stick |
| Test #24,252 - 5/13/20 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #24,243 - 5/13/20 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite |
| Test #24,238 - 5/13/20 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-512 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z3 on Pi 4 |