To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #22,365 - 5/2/20 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 5,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ipTIME Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | ipTIME External |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #22,330 - 5/2/20 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,869 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T3 SSD 500Go |
| Test #22,308 - 5/2/20 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 9,760 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY |
| Test #22,279 - 5/2/20 1:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk SanDiskUltra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Ultra USB3 64Gb on Pi 4 4Gb Ram Plugged into USB3 Port |
| Test #22,275 - 5/2/20 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 1,310 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport2626 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #22,267 - 5/1/20 11:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme SSD on Pi 4 |
| Test #22,209 - 5/1/20 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #22,197 - 5/1/20 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspi_JMicron_120GB |
| Test #22,187 - 5/1/20 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sunbow |
| Test #22,171 - 5/1/20 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #22,137 - 5/1/20 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SandDisk Ultra Fit USB 3.1 32GB |
| Test #22,114 - 5/1/20 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung model: Flash Drive FIT size: 119.51 GiB on Pi4 |
| Test #22,111 - 5/1/20 8:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,476 |
| User: | Pieme |
| Brand: | Imation M100 External HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Imation M100USB3 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | SSd Crucial MX550 in Rasp pi 4 |
| Test #22,102 - 5/1/20 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,501 |
| User: | MajorMuppet |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Portable SSD Elite 240GB on Pi 4 |
| Test #22,090 - 5/1/20 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #22,029 - 5/1/20 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 9,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme 500G |
| Test #21,977 - 4/30/20 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,743 |
| User: | PresidentCotton |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Professional 120GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #21,951 - 4/30/20 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Goadie |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Seagate BUPSlim |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingdian 120GB SSD in Seagate external USB3.0 caddy |
| Test #21,940 - 4/30/20 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,264 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usb |
| Test #21,921 - 4/30/20 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,356 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | myCard |