To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #19,944 - 4/23/20 1:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,727 |
| User: | pumatlarge |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk Extreme |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Extreme GO USB 3.1 64GB on Pi 4 via USB 3.0 port |
| Test #19,940 - 4/23/20 12:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,412 |
| User: | pumatlarge |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra USB 3.0 128GB on Pi 4 via USB 3.0 port |
| Test #19,905 - 4/22/20 8:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,120 |
| User: | pumatlarge |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk CZ430 64GB USB 3.1 Flash Drive on Pi 4 via USB 3.0 port |
| Test #19,877 - 4/22/20 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,323 |
| User: | wdim0 |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD T5, RPi 4B, Ubuntu 19.10 |
| Test #19,812 - 4/22/20 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #19,808 - 4/22/20 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | apacer 32gb mlc module on Pi 3 |
| Test #19,799 - 4/22/20 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | xiake |
| Test #19,781 - 4/22/20 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Sabrent 16GBSATAFlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Apacer 16GB |
| Test #19,771 - 4/22/20 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,662 |
| User: | gg |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD on pi 4 |
| Test #19,762 - 4/22/20 4:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Seagate BUPSlimSL |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | hdd |
| Test #19,744 - 4/21/20 9:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,310 |
| User: | FIREBOX TEST 1 |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | BX5001T SSD BEFORE UPDATE |
| Test #19,738 - 4/21/20 5:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend ESD240C 120GB on Pi 4 using USB 3 |
| Test #19,730 - 4/21/20 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Portable SSD T3 on Pi 4 |
| Test #19,719 - 4/21/20 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY External SSD |
| Test #19,688 - 4/21/20 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 128Gb USB 3.1 BAR Plus USB 3.1 |
| Test #19,666 - 4/21/20 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 4,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim 2SSD128 on Pi 4 |
| Test #19,643 - 4/21/20 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 9,310 |
| User: | Romanticdancer |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme |
| Test #19,641 - 4/21/20 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 2 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend16GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | transend 16gb usb3 key on Pi 2 |
| Test #19,590 - 4/20/20 7:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,490 |
| User: | Jung |
| Brand: | Lexar SD OEM (N/A) |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Lexar PortableSSDSL1 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Lexar SL100 Portable SSD |
| Test #19,572 - 4/20/20 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung EVO 980 120gb SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |