To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #20,281 - 4/24/20 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,401 |
| User: | noctilux |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Cruzer Ultra Fit USB-Stick 128 GB on Pi 4 |
| Test #20,277 - 4/24/20 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 9,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SAMSUNG T5 portable SSD |
| Test #20,274 - 4/24/20 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 6,763 |
| User: | HITSY |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | hRaspberry Pi with SSD |
| Test #20,251 - 4/24/20 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 4,683 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #20,222 - 4/24/20 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 6,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 960GB SSD on Raspberry Pi 4B with 4GB RAM |
| Test #20,219 - 4/24/20 5:15 am | |
|---|---|
| Score: | 469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston USB stick 16gb on Pi 3b |
| Test #20,169 - 4/23/20 11:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #20,149 - 4/23/20 9:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 with 120GB SSH |
| Test #20,135 - 4/23/20 7:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | none |
| Test #20,132 - 4/23/20 7:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Latitude 5480 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #20,097 - 4/23/20 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra on Pi 4B |
| Test #20,078 - 4/23/20 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T5 |
| Test #20,034 - 4/23/20 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,171 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 64GB USB |
| Test #20,032 - 4/23/20 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W128G1102 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk SD9SN8W128G1102 + Unitek Y-3365 usb-c case |
| Test #20,004 - 4/23/20 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 3,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro USB 3.1 128GB |
| Test #19,988 - 4/23/20 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 3,587 |
| User: | pumatlarge |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro USB 3.1 Gen1 128GB on Pi 4 using USB 3.0 port |
| Test #19,986 - 4/23/20 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #19,985 - 4/23/20 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 9,188 |
| User: | pumatlarge |
| Brand: | Lenovo L7C Type-C USB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Lenovo L7C128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Lenovo L7C Type-C & Type-A Dual Ports USB 3.1 Gen2 128GB on Pi 4 using USB 3.0 port |
| Test #19,975 - 4/23/20 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,526 |
| User: | gschizas-thaumas |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY ELITE PSSD On Raspberry Pi 4 |
| Test #19,969 - 4/23/20 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,527 |
| User: | pumatlarge |
| Brand: | aigo U391 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | aigo U391 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | aigo USB 3.1 Gen1 128GB NAND Flash on Pi 4 using USB 3.0 port |