To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #18,011 - 4/14/20 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Store n Go Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Verbatim Vi500S3480GBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim StorenGo Portable SSD 480GB on Pi 4 |
| Test #18,010 - 4/14/20 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Adata |
| Test #17,985 - 4/14/20 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #17,978 - 4/14/20 7:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,659 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | TS120GESD240C on Pi 4 |
| Test #17,905 - 4/14/20 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 2 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Lexar USBFlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #17,899 - 4/14/20 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 890 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Pi3 using SD |
| Test #17,898 - 4/14/20 2:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intel Optane Memory M10 MEMPEK1J016GAH on Pi 4 using SSK SHE-C35 NVMe to USB 3.1 Gen 2 enclosure |
| Test #17,759 - 4/13/20 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,682 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar Micro SD Card USB Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Lexar LRWM04U |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk 128 Gb SD Card |
| Test #17,754 - 4/13/20 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WDBMCG5000ABT-WESN |
| Test #17,709 - 4/13/20 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,681 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Atomic Pi MF-001 |
| Device: | FNK GenericMassStorageClass |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SLOTPNY32 |
| Test #17,693 - 4/13/20 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VisionTek USB Pocket SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | VisionTek SSDUSB3.0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | VisionTek 120GB USB on Pi 4 |
| Test #17,662 - 4/13/20 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,024 |
| User: | Deez SLAMS |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate BUPSlim |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Samsung 120 SSD on Pi 4b using seagate sata to usb adapter |
| Test #17,647 - 4/13/20 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate LaCie Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate LaCiePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #17,622 - 4/13/20 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 1,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SSD |
| Test #17,607 - 4/13/20 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 1,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac AnyDisk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Netac OnlyDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | na64g |
| Test #17,599 - 4/13/20 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 6,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Docker Test |
| Test #17,559 - 4/13/20 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Cruzer Glide 3.0 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk CruzerGlide3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Cruzer Glide 3.0 16GB |
| Test #17,548 - 4/13/20 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler MicroDuo3 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Kingston DTmicroDuo3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston USB 64Gb Stick on Pi 4 |
| Test #17,457 - 4/13/20 1:10 am | |
|---|---|
| Score: | 6,341 |
| User: | qh |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso-128GB-SSD-w-quirks |
| Test #17,441 - 4/13/20 12:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |