To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #18,520 - 4/16/20 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB-Stick on Raspberry Pi 4 |
| Test #18,507 - 4/16/20 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | WDC WD7500BMVW-11AJGS4 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD |
| Test #18,467 - 4/16/20 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,027 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 128 GB |
| Test #18,425 - 4/16/20 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | inland 240gb on Pi 4 |
| Test #18,365 - 4/15/20 7:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,783 |
| User: | thathanka |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Seagate BUPSlim |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Intel 530 on generic usb3 to sata pcb |
| Test #18,352 - 4/15/20 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung MUF-256AB/AM FIT Plus 256GB |
| Test #18,334 - 4/15/20 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,670 |
| User: | jwstekelenburg |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | WDC WD20SMZW-11JW8S0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD Elements SE 25FE 2TB on Pi 4 |
| Test #18,274 - 4/15/20 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,440 |
| User: | solarsoft |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable on Pi 4 - stardard USB-C to USB-A cable |
| Test #18,268 - 4/15/20 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,995 |
| User: | LaboDJ |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable SSD on Pi4 |
| Test #18,255 - 4/15/20 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,109 |
| User: | LaboDJ |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB |
| Test #18,248 - 4/15/20 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Crucial BX500 120GB |
| Test #18,220 - 4/15/20 7:01 am | |
|---|---|
| Score: | 706 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Test #18,214 - 4/15/20 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | RobertC |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingDion 120GB SSD with startech USB adapter |
| Test #18,191 - 4/15/20 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 6,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | none |
| Test #18,172 - 4/15/20 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #18,109 - 4/14/20 7:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,873 |
| User: | BlindFreddy3 |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Pi 4 overclocked 2000 700 |
| Test #18,085 - 4/14/20 4:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung USB on RPi 4 |
| Test #18,076 - 4/14/20 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk ExtremePro 3.1 on RPI on RPI 4 |
| Test #18,066 - 4/14/20 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #18,045 - 4/14/20 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate BUPSlimBK |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Segate |