To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #14,654 - 4/3/20 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate LaCie Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate LaCiePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | LaCie Portable SSD 500GB on Pi 4 |
| Test #14,638 - 4/3/20 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD running RPi4 2GB |
| Test #14,637 - 4/3/20 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk 16GB |
| Test #14,636 - 4/3/20 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB |
| Test #14,630 - 4/3/20 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,565 |
| User: | FTEP |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #14,625 - 4/3/20 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec Z3 128Gb |
| Test #14,604 - 4/3/20 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | THU 128GB External SSD via USB3 on a Pi4 |
| Test #14,590 - 4/3/20 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 4,179 |
| User: | kls |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | OCZ Vertex 3 on Pi4 and Orico 2139U3 R2.0 |
| Test #14,538 - 4/2/20 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pny 248gb |
| Test #14,534 - 4/2/20 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 1,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 2 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingmax SSD120 RPI2b |
| Test #14,533 - 4/2/20 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 4,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD400 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GESD400K |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend 128GB SSD |
| Test #14,526 - 4/2/20 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #14,525 - 4/2/20 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY 500GO sur Raspberri pi 4 Boot sur SSD usb 3.1 A.Chambers methode |
| Test #14,496 - 4/2/20 2:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra Metal |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport0748 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | USB 3 HDD on Pi4 |
| Test #14,477 - 4/1/20 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,965 |
| User: | David |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RPi 4 overclocked 2.147GHz usb 3.1 |
| Test #14,476 - 4/1/20 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sk hynix |
| Test #14,469 - 4/1/20 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung T5 500GB SSD on Pi 4 |
| Test #14,465 - 4/1/20 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #14,460 - 4/1/20 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,700 |
| User: | SATAN |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sata |
| Test #14,456 - 4/1/20 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec SSC 120 |