To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #7,798 - 1/29/20 4:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,616 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD PNY 250 |
| Test #7,787 - 1/29/20 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,317 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 32 |
| Test #7,783 - 1/29/20 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,756 |
| User: | kateiren |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable SSD 500GB on Pi 4 |
| Test #7,781 - 1/29/20 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 9,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T500 |
| Test #7,779 - 1/29/20 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Dogfish msata 512Gb SSD on Pi 4 |
| Test #7,748 - 1/28/20 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 830 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Test #7,668 - 1/27/20 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 6,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso with quirk needed |
| Test #7,659 - 1/26/20 9:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ Ultra Touch |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate BUPUltraTouch |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #7,658 - 1/26/20 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #7,651 - 1/26/20 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T3 Portable SSD |
| Test #7,648 - 1/26/20 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,481 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung MUF0128ABEU Pi4 |
| Test #7,644 - 1/26/20 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,417 |
| User: | BertG |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi4 (4GB) with PNY ELITE PSSD (240 GB) |
| Test #7,630 - 1/26/20 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 10,634 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | p |
| Test #7,621 - 1/26/20 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,600 |
| User: | sgi |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 |
| Test #7,598 - 1/25/20 3:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 250GB |
| Test #7,547 - 1/24/20 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Test #7,546 - 1/24/20 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 1,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk usb3 16gb |
| Test #7,541 - 1/24/20 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,182 |
| User: | to |
| Brand: | Trekstor I.GEAR USB SSD Stick |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Trekstor I.GEARUSBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #7,539 - 1/24/20 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,915 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD 500GB |
| Test #7,517 - 1/23/20 11:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Buffalo SSD |