To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #7,021 - 1/15/20 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #7,005 - 1/15/20 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDCZ8064GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #6,988 - 1/15/20 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 4,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #6,962 - 1/15/20 3:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,380 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim SSD |
| Test #6,955 - 1/14/20 10:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,779 |
| User: | Larryb |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk 32 GB Flash drive used as rootfs(/dev/sda2) USB 3 drive on Pi 4 USB 3 Port. |
| Test #6,948 - 1/14/20 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,703 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #6,931 - 1/14/20 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 6,370 |
| User: | FDM |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | FDM - T3 |
| Test #6,908 - 1/13/20 9:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk SDCZ880-128G-G46 Extreme PRO 128GB USB 3.1 Solid State Flash Drive on Pi 4 |
| Test #6,881 - 1/13/20 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk usb3 64gb |
| Test #6,879 - 1/13/20 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate BUPBK |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 SATA 3 240GB SSD on Pi 4 using Sabrent SATA 3 Adapter with quirks active |
| Test #6,865 - 1/12/20 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #6,859 - 1/12/20 4:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,309 |
| User: | jtebert |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable |
| Test #6,838 - 1/12/20 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Dogfish 64GB |
| Test #6,827 - 1/12/20 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 1,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #6,822 - 1/12/20 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,019 |
| User: | x0n |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk USB Extreme 3.1 128GB |
| Test #6,751 - 1/10/20 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,995 |
| User: | Sicaedus |
| Brand: | Silverstone MS11 USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | Silverstone MS11JMS583NVMe |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 64GB M10 Intel Optane on Pi 3B+ |
| Test #6,748 - 1/10/20 5:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #6,726 - 1/10/20 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #6,694 - 1/10/20 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 820 |
| User: | Sergei |
| Brand: | Verbatim Store n Go |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Verbatim STORENGO |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB Key Verbatim on Pi 4 |
| Test #6,679 - 1/10/20 12:07 am | |
|---|---|
| Score: | 6,395 |
| User: | jay cursive |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 1TB SSD on Pi 4 |