To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #2,628 - 9/27/19 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,034 |
| User: | Fexo |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SAMSUNG EVO 64GB through card reader |
| Test #2,618 - 9/27/19 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSDSamsung T5 |
| Test #2,593 - 9/27/19 12:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,256 |
| User: | Magnus R |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY ELITE External SSD 240GB Model PSD1CS1050240FFS |
| Test #2,573 - 9/25/19 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,213 |
| User: | ndy78 |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme 512GB USB SSD |
| Test #2,557 - 9/25/19 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 1,300 |
| User: | stuart |
| Brand: | Samsung Duo Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung Type-C |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung DUO Plus 64GB USB Drive |
| Test #2,537 - 9/25/19 3:32 am | |
|---|---|
| Score: | 374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | MicroCenter USBDISK |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usbflash |
| Test #2,529 - 9/24/19 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTSE9 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Kingston DataTraveler2.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston flash drive |
| Test #2,512 - 9/23/19 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston SSD 240GB |
| Test #2,507 - 9/23/19 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD Samsung T5 USB3 |
| Test #2,506 - 9/23/19 12:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #2,499 - 9/23/19 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 717 |
| User: | Froggy74 |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra Fit USB31 Flash Drive 32GB |
| Test #2,496 - 9/23/19 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 5,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #2,486 - 9/22/19 8:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate BACKUP+ |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #2,471 - 9/22/19 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 923 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Lexar USBFlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usbdrive |
| Test #2,464 - 9/22/19 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 5,712 |
| User: | Hellionfi |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #2,432 - 9/21/19 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 806 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #2,409 - 9/20/19 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Cruzer Glide CZ60 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk CruzerGlide |
| Class: | USB Flash |
| Note: | test2 |
| Test #2,404 - 9/20/19 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB thumb drive |
| Test #2,399 - 9/20/19 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 1,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | giemme Sandisk Ultra USB Stick 16GB |
| Test #2,367 - 9/19/19 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |