To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #2,345 - 9/18/19 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | intenso portable ssd |
| Test #2,336 - 9/18/19 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,953 |
| User: | Froggy74 |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate ExpansionDesk |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial BX500 120GB |
| Test #2,332 - 9/18/19 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 1,194 |
| User: | Froggy74 |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra Flair Flash Drive |
| Test #2,329 - 9/18/19 12:28 am | |
|---|---|
| Score: | 635 |
| User: | Froggy74 |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra Fit 31 Flas hDrive |
| Test #2,320 - 9/17/19 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,901 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD setup |
| Test #2,316 - 9/17/19 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #2,286 - 9/17/19 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 1,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Transcend |
| Class: | USB Flash |
| Test #2,279 - 9/16/19 10:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 687 |
| User: | Jeff Gilmour |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | ODROID-N2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra Fit 64GB USB Flash |
| Test #2,267 - 9/16/19 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SAMSUNG 32GB BAR Plus Metal USB31 Flash Drive MUF32BE4AM |
| Test #2,266 - 9/16/19 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | mSATA SSD over USB3 |
| Test #2,240 - 9/15/19 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 1,470 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Test #2,237 - 9/15/19 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 4,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair GTX 256GB USB3 |
| Test #2,210 - 9/14/19 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | MSATA8GBSSD |
| Class: | USB Flash |
| Test #2,172 - 9/13/19 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD made by SanDisk |
| Test #2,158 - 9/13/19 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme USB3 SSD 512GB IWYM |
| Test #2,138 - 9/12/19 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso SSD 256GB |
| Test #2,118 - 9/12/19 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 1,760 |
| User: | mik |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB stick |
| Test #2,112 - 9/12/19 12:48 am | |
|---|---|
| Score: | 429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi Model B Rev 2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB |
| Test #2,098 - 9/11/19 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | OWC ExpressUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Test #2,097 - 9/11/19 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,246 |
| User: | zingzog |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB30 128GB stick |