To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,776 - 5/24/26 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 60,168 |
| User: | Tuzla |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus on Rpi 5 Gen 3x1 |
| Test #133,774 - 5/24/26 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 9,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd240 test |
| Test #133,772 - 5/24/26 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 14,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,762 - 5/23/26 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC501HFM512GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #133,751 - 5/23/26 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 32,014 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | sun60iw2 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,747 - 5/23/26 1:23 am | |
|---|---|
| Score: | 5,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2KW256G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #133,744 - 5/22/26 6:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia BG6256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxi |
| Test #133,727 - 5/22/26 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 14,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,702 - 5/21/26 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,774 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | alpha |
| Test #133,700 - 5/21/26 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 32,312 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPTPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi5 |
| Test #133,698 - 5/21/26 12:24 am | |
|---|---|
| Score: | 29,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPNQD-256G-2006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD PC SN740 SSDPNQD-256G-2006 RPI5 8GB |
| Test #133,693 - 5/20/26 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 |
| Test #133,690 - 5/20/26 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 14,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rapi5 m2 usb3 |
| Test #133,689 - 5/20/26 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 10,827 |
| User: | usb3.0 transcend |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS480GMTS820S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | no description |
| Test #133,687 - 5/20/26 4:32 am | |
|---|---|
| Score: | 59,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,685 - 5/20/26 1:10 am | |
|---|---|
| Score: | 40,148 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #133,684 - 5/20/26 12:43 am | |
|---|---|
| Score: | 44,151 |
| User: | billy |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Optane |
| Test #133,681 - 5/19/26 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 32,407 |
| User: | Game |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,672 - 5/19/26 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 33,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi5 |
| Test #133,671 - 5/19/26 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 35,851 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | barry-ai-bot |