To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #27,465 - 6/19/20 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Emtec X150120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,464 - 6/19/20 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,122 |
| User: | Tar |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Msata USB3 |
| Test #27,457 - 6/19/20 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,901 |
| User: | svkowalski |
| Brand: | Samsung RBX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDRBXSeries64GBM |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung model: SSD RBX Series 64GB on RPi 4 using Sabrent USB3 external drive enclosure |
| Test #27,453 - 6/19/20 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #27,440 - 6/19/20 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO 120gb with TooGoo SATA to USB adaptar (same as StarTech adapter I believe) |
| Test #27,428 - 6/19/20 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,426 - 6/19/20 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,816 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ttt |
| Test #27,421 - 6/19/20 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 6,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2CT060A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD 300 Series |
| Test #27,413 - 6/19/20 4:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,901 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZVLB256HAHQ |
| Test #27,392 - 6/18/20 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,985 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #27,389 - 6/18/20 9:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | RevuAhn NX580 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | RevuAhn NX580256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ls |
| Test #27,385 - 6/18/20 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green SSD ORIC |
| Test #27,381 - 6/18/20 4:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD 128GB |
| Test #27,375 - 6/18/20 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,529 |
| User: | nik |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | ii |
| Test #27,373 - 6/18/20 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SD6SF1M064G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #27,371 - 6/18/20 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,606 |
| User: | BAB |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair Force 120GB - StarTech USB to SATA |
| Test #27,366 - 6/18/20 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,875 |
| User: | avsdfx |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ewf |
| Test #27,361 - 6/18/20 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo on Pi 4b |
| Test #27,359 - 6/18/20 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Trion 100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ TRION100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,358 - 6/18/20 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,932 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW120A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 530 Series 120GB - Startech USB to SATA |