To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #26,977 - 6/13/20 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 6,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON CS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON LCS-128M6S-HP |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | LITE-ON LCS-128M6S-HP on Pi4 using ORICO USB 3.0 SATA Case |
| Test #26,968 - 6/13/20 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 9,966 |
| User: | OlS |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend - Pi 4 8Gb overclocked |
| Test #26,965 - 6/13/20 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,137 |
| User: | tfm |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | s 830 |
| Test #26,959 - 6/13/20 1:40 am | |
|---|---|
| Score: | 6,196 |
| User: | rcust |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Kingston A400 120GB, Adata EX500 USB 3.1, Pi 4 on USB2.0 port with Quirks |
| Test #26,958 - 6/13/20 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,977 |
| User: | seeheng |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec m2 2240 module via kingspec USB3 adapter |
| Test #26,955 - 6/12/20 11:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,535 |
| User: | daniffig |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using ADATA ED600 SATA to USB case |
| Test #26,954 - 6/12/20 9:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | ODROID HC1 |
| Device: | SanDisk UltraII480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,953 - 6/12/20 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,301 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A2000 250GB NVMe SSD on Pi 4 using QNINE NVME to USB Adapter, M.2 SSD to Type-A Card |
| Test #26,947 - 6/12/20 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO on Pi 3B+ using StartTech SATA to USB adapter |
| Test #26,943 - 6/12/20 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Dell Inspiron 5521 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Oops not a Pi at all... |
| Test #26,940 - 6/12/20 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Micron MTFDDAK128MAM-1J1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | micron c400 |
| Test #26,939 - 6/12/20 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,941 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 120 SSD on Pi 4 using Eluteng SATA to USB adapter |
| Test #26,938 - 6/12/20 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,176 |
| User: | hphillip |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 PRO on PI 4 8GB |
| Test #26,934 - 6/12/20 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,411 |
| User: | KM |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston V300 SSD on Pi4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #26,930 - 6/12/20 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,928 - 6/12/20 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 5,731 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7LN512HMJP-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #26,927 - 6/12/20 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,190 |
| User: | polda.t |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 12.06.2020 |
| Test #26,919 - 6/12/20 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SSD on Pi 4 using Eluteng SATA to USB adapter |
| Test #26,914 - 6/12/20 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung120 |
| Test #26,911 - 6/12/20 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |