To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #26,734 - 6/9/20 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 128Gb SSD on Pi 4 4Gb |
| Test #26,733 - 6/9/20 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,054 |
| User: | Giorgio |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | V4 |
| Test #26,732 - 6/9/20 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,277 |
| User: | Sheik |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 4 Raspbian OS 64 bits beta using StarTech SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #26,722 - 6/9/20 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #26,721 - 6/9/20 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | crucial M2 SSD on PI 4 |
| Test #26,719 - 6/9/20 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,715 - 6/9/20 2:10 am | |
|---|---|
| Score: | 6,878 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD PLUS 240 GB, Eluteng USB Adapter, Boot without SD-Card |
| Test #26,713 - 6/9/20 1:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,051 |
| User: | Nick |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend 64GB mSATA III 6Gb/s MSA230 Solid State Drive on RPI4-4gb using mSATA to USB 3.0 5GBPS SSD Aluminum Housing External Enclosure Adapter Case with USB MIRCO-B Interface for mSATA Internal Solid State Drive Hard Drive |
| Test #26,710 - 6/9/20 12:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,701 - 6/8/20 9:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,699 - 6/8/20 9:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,248 |
| User: | Maynardnaze |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | INland nvme 256 |
| Test #26,696 - 6/8/20 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo 250GB |
| Test #26,694 - 6/8/20 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SATA SSD on Pi 4 using inateck type c enclosure (Model: FE2004C) |
| Test #26,690 - 6/8/20 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 |
| Test #26,666 - 6/8/20 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Intel NUC8i7BEH |
| Device: | Intel SSDPEKKW256G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | samsung ssd |
| Test #26,662 - 6/8/20 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,951 |
| User: | Rumpelstiltskin |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry pi 4 @ 2Ghz - SSD 840 PRO 120GB |
| Test #26,658 - 6/8/20 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX 3K |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SH103S3120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,657 - 6/8/20 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,327 |
| User: | bobtheknob |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | bobtheknob ssd usb boot beta |
| Test #26,649 - 6/8/20 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 9,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus 250GB M.2 |
| Test #26,647 - 6/8/20 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,353 |
| User: | waiterKK |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst on Raspberry Pi OS - rpi 4 4GB, clocked to 2GHz |