To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #26,646 - 6/8/20 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,899 |
| User: | Bartosz |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston SSD A400 M.2 |
| Test #26,637 - 6/8/20 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 4,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandis Ultra 500G wirh Icy box adapter |
| Test #26,635 - 6/8/20 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB SSD on Pi 3 |
| Test #26,634 - 6/8/20 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,229 |
| User: | Mich |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZAgility3 |
| Test #26,632 - 6/8/20 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Digital SN550 500GB |
| Test #26,626 - 6/8/20 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 6,397 |
| User: | winnehr |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green [WDS240G2G0A] on Pi 4 using Trancend SATA to USB adapter [UASP] |
| Test #26,620 - 6/7/20 9:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,925 |
| User: | KiwiBloke |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SN550 250GB M.2 2280 NVMe SSD on pi 4 unitek pcie/nvme usb3.1 gen2 adapter |
| Test #26,616 - 6/7/20 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,565 |
| User: | Karpana |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD [240GB] on P 4 [8GB] using StarTech SATA to USB adapter [USB3S2SAT3CB] |
| Test #26,615 - 6/7/20 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,167 |
| User: | Karpana |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD [120GB] on Pi 4 [8GB] using StarTech SATA to USB adapter [USB3S2SAT3CB] |
| Test #26,614 - 6/7/20 5:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 1life II |
| Test #26,609 - 6/7/20 2:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS9000 SSD 120GB with Star Tech USB3 to SATA cable |
| Test #26,608 - 6/7/20 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black Game Drive SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDGameDrive |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #26,606 - 6/7/20 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,599 - 6/7/20 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | on usb2 adapter |
| Test #26,593 - 6/7/20 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 6,001 |
| User: | bouvin |
| Brand: | OWC Mercury Electra 3G |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OWC MercuryElectra3GSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OWC Mercury Electra 3G SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #26,592 - 6/7/20 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,640 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | t |
| Test #26,589 - 6/7/20 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,079 |
| User: | Patrul |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB SSD on Pi 4 4GB |
| Test #26,588 - 6/7/20 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,585 - 6/7/20 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,320 |
| User: | Hrothgaar |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB SSD on Pi 4 via USB 3 |
| Test #26,581 - 6/7/20 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,050 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |