To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #26,516 - 6/6/20 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData S599 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SSDS599128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #26,510 - 6/6/20 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 8,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSCKJW120H6 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel SSDSCKJW120H6 M.2 SSD on Pi 4 using Sabrent EC-M2MC SATA M.2 to USB adapter |
| Test #26,506 - 6/6/20 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,669 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd isar |
| Test #26,492 - 6/6/20 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 9,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #26,491 - 6/6/20 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 24,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Acer Aspire E5-471G |
| Device: | Kingston SUV500240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,483 - 6/5/20 9:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,859 |
| User: | Adam Reakes |
| Brand: | Team Combo Series SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team ComboSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cheap SATA2 32GB on Pi 4 8GB |
| Test #26,482 - 6/5/20 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,981 |
| User: | RafaSouza |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SV300S37A oon Pi 4 usig Sabrent EC-SSHD |
| Test #26,478 - 6/5/20 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SANDISK |
| Test #26,476 - 6/5/20 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,180 |
| User: | Rollz |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SATA3SSD on Pi4 using Sabrent USB3 enclosure with usb-storage-quirks |
| Test #26,469 - 6/5/20 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,631 |
| User: | SaulGoodman |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU800 on Pi3 SATA to USB adapter, Ubuntu 20.04 |
| Test #26,467 - 6/5/20 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,167 |
| User: | Rumpelstiltskin |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4 8GB - SSD 840 EVO |
| Test #26,466 - 6/5/20 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,464 - 6/5/20 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,940 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ugreen M2 SSD Case NVME Enclosure M.2 to USB Type C 3.1 |
| Test #26,463 - 6/5/20 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #26,460 - 6/5/20 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,866 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk |
| Test #26,459 - 6/5/20 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,713 |
| User: | fxlupo |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingspec MT64 on PI4 8GB 64bit-OS using X856 |
| Test #26,457 - 6/5/20 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 9,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd samsung |
| Test #26,452 - 6/5/20 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital Blue 3D NAND WDS100T2B0A |
| Test #26,450 - 6/5/20 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 5,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7LN256HMJP-000H1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test123456789 |
| Test #26,448 - 6/5/20 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SMS200S3120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | bangok |