To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #26,445 - 6/5/20 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,753 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #26,443 - 6/5/20 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asd |
| Test #26,441 - 6/5/20 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 26,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Compute SSD |
| Board: | Dell Latitude E6420 |
| Device: | Seagate BarraCudaSSDZA250CM10002 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | seagate 3dnand ssd |
| Test #26,434 - 6/5/20 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC308 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix SC308SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SK hynix SC308 SATA 128GB in SSK sata to USB adapter |
| Test #26,431 - 6/5/20 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 6,332 |
| User: | Retep |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 2.5 SSD TOP on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #26,429 - 6/5/20 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 6,616 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron M500DC |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Micron M500DCMTFDDAK120MBB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | M500DC |
| Test #26,428 - 6/5/20 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | boot SD rootfs Crucial MX500 ASAMedia SATA-USB |
| Test #26,426 - 6/5/20 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 6,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM841 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZMTD128HAFV-000L1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | mSata using Geekworm X857 Samsung 128GB |
| Test #26,422 - 6/5/20 2:56 am | |
|---|---|
| Score: | 9,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #26,419 - 6/5/20 12:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG01111 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDS500G3 X0C-00SJG0 |
| Test #26,413 - 6/4/20 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,251 |
| User: | stinkykimchee |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 970 EVO on Pi 4 OC 2.147 with J micron adapter |
| Test #26,408 - 6/4/20 8:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU635 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU635 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adata |
| Test #26,404 - 6/4/20 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,391 - 6/4/20 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,035 |
| User: | Pintovski |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus using Ewent USB-C 3.1 Gen2 NVMe SSD enclosure |
| Test #26,389 - 6/4/20 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,836 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEXPLUS |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi3b |
| Test #26,386 - 6/4/20 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #26,383 - 6/4/20 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPi4 SSD USB3.0 |
| Test #26,380 - 6/4/20 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec KSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec KSD-USB.1-032MJ |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingSpec 32G |
| Test #26,379 - 6/4/20 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 6,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,374 - 6/4/20 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,180 |
| User: | BrainPain |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi 4B 4GB with 120GB Intenso running openhabian |