To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #26,372 - 6/4/20 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 4,847 |
| User: | fxlupo |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS32GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Pi4 4GB with Transcend 32GB SATA III on x856 Board |
| Test #26,369 - 6/4/20 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,367 - 6/4/20 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD Raspberry 1 |
| Test #26,364 - 6/4/20 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 using StarTech |
| Test #26,355 - 6/3/20 7:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,647 |
| User: | rj |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD950PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung950 nvme on tdbt adapter |
| Test #26,354 - 6/3/20 7:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,735 |
| User: | Caribou |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SVP200S3240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Orico 2588US3 - Kinston SSDNow 200 V+ 240 GB - RPI4 2GB |
| Test #26,353 - 6/3/20 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #26,343 - 6/3/20 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData S510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SSDS510120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA 120GB 2.5 SSD on USB3 Dock with Raspberry Pi 4 8GB Model |
| Test #26,339 - 6/3/20 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,535 |
| User: | stinkykimchee |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SSD on Pi 4 using Eluteng SATA to USB Adapter |
| Test #26,336 - 6/3/20 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Plextor PX-128M6M |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mSATA Plextor 120GB |
| Test #26,331 - 6/3/20 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,617 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kinsgston A400 SSD with RPi4 with Adapter USB3.0 |
| Test #26,327 - 6/3/20 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,974 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #26,325 - 6/3/20 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crusial m500 240Gb on rpi 4b using startech SATA to USB adapter |
| Test #26,321 - 6/3/20 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S2500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSCKGF256A5SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 256GB Pi |
| Test #26,318 - 6/3/20 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba OCZ TR200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba TR200 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,316 - 6/3/20 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,376 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial on Pi4 |
| Test #26,314 - 6/3/20 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 6,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 8gb on wd green ssd and startech adaptor |
| Test #26,312 - 6/3/20 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 4,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital Green M.2 120GB on Pi 4 using Eluteng M.2 to USB adapter |
| Test #26,301 - 6/2/20 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH2128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Ultra Plus 128GB with Apricorn USB adapter |
| Test #26,286 - 6/2/20 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD BX500 120mb on Pi4 2GB |