To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #26,133 - 6/1/20 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #26,131 - 6/1/20 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ugreen M2 SSD Case NVME Enclosure M.2 to USB Type C 3.1 SSD Adapter for NVME PCIE |
| Test #26,124 - 6/1/20 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,195 |
| User: | webexstudio |
| Brand: | Micron 1100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Micron MTFDDAK512TBN-1AR1ZABHA |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 Micron SSD |
| Test #26,120 - 6/1/20 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 6,125 |
| User: | sskaz |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro SSD on Pi 4 using Eluteng SATA to USB adapterr |
| Test #26,112 - 6/1/20 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,110 - 6/1/20 5:30 am | |
|---|---|
| Score: | 5,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,095 - 5/31/20 11:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,831 |
| User: | eeak |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT128MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial mx100 ssd on PI 4 using X828 v1.3 by eeak |
| Test #26,093 - 5/31/20 10:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,990 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,092 - 5/31/20 10:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,125 |
| User: | leigh |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial mx500 250gb - simpleconn (jmicron) usb to sata usb quirks |
| Test #26,090 - 5/31/20 9:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,626 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #26,089 - 5/31/20 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,616 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,086 - 5/31/20 6:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,785 |
| User: | Gonkulor |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEXPLUS |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | gonks build |
| Test #26,083 - 5/31/20 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo with Jtech usb controller |
| Test #26,081 - 5/31/20 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,961 |
| User: | Fredmoy05 |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2CW160G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD320 SERIES ON Pi 4 using Generic SATA to USB3 |
| Test #26,077 - 5/31/20 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,863 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 evo 500G on elutung old |
| Test #26,076 - 5/31/20 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,066 - 5/31/20 2:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,047 - 5/31/20 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,093 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,042 - 5/31/20 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Plex Pi4 |
| Test #26,038 - 5/31/20 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 |