To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #25,975 - 5/30/20 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,507 |
| User: | RockKnocker |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | external usb3 500gb crucial drive, boot on sd |
| Test #25,971 - 5/30/20 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 |
| Board: | ASUS Prime X470 Pro |
| Device: | AData SX6000LNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | XPG SX6000 Lite M.2 2280 PCIe Gen 3X4 SSD |
| Test #25,968 - 5/30/20 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,012 |
| User: | SpasilliumNexus |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #25,963 - 5/30/20 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,616 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #25,961 - 5/30/20 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A1000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA1000M8240 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #25,958 - 5/30/20 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,819 |
| User: | jjleonard |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 240GB SSD on Pi4 (8GB) using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #25,951 - 5/30/20 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,410 |
| User: | jacky |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | rp4 x801 |
| Test #25,939 - 5/30/20 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,328 |
| User: | ss |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240H6 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 535 SSD on Pi4 with Startech adapter |
| Test #25,933 - 5/30/20 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SSD 1TB |
| Test #25,931 - 5/30/20 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,692 |
| User: | paul |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial MX500 on Pi4 using Ugreen M.2 portable SSD enclosure |
| Test #25,928 - 5/30/20 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,818 |
| User: | DietPi Lover |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 120GB on Pi 4 with DietPi |
| Test #25,927 - 5/30/20 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO850 |
| Test #25,918 - 5/30/20 3:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingspec m2 ssd |
| Test #25,914 - 5/30/20 12:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,992 |
| User: | andy |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD 970 EVO Plus RPI4 second attempt |
| Test #25,908 - 5/29/20 10:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,964 |
| User: | pe1goo |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,907 - 5/29/20 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD3 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #25,896 - 5/29/20 5:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,058 |
| User: | Swerved |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sabrent 256GB on RIITOP USB3.0 USB-NVME adapter |
| Test #25,884 - 5/29/20 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,880 - 5/29/20 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 525 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3A+ 1.0 |
| Device: | Intel SSDMCEAC060B3 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Intel 64GB mSATA on Pi 3A Plus |
| Test #25,870 - 5/29/20 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | ASRock J4105-ITX |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |