To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #25,865 - 5/29/20 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 17,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | ASRock J4105-ITX |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,864 - 5/29/20 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7PD256HCGM-000H7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO on Pi 4 using some nobrand SATA to USB adapter |
| Test #25,860 - 5/29/20 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM841 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDSM841mSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #25,856 - 5/29/20 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 9,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 with ssd boot |
| Test #25,850 - 5/29/20 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2CT060A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ugreen usb3 gehuse intel ssd 60gb an usb3 vom pi4 mit 4gb-ram |
| Test #25,845 - 5/29/20 5:19 am | |
|---|---|
| Score: | 9,826 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #25,833 - 5/29/20 3:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,660 |
| User: | Roger Ramjet |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500M8120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston UV500 120GB M.2 SSD on Pi 4 4GB using ICY BOX IB-1815WP-C31 case |
| Test #25,832 - 5/29/20 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,181 |
| User: | Ze |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 120G MX500 - Pi4B rev1.2 - StarTech USB3-SATA |
| Test #25,829 - 5/29/20 3:21 am | |
|---|---|
| Score: | 6,310 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500M8120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston UV500 120gb M.2 Jmicron 579 M.2 USB adapter |
| Test #25,825 - 5/29/20 2:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,812 |
| User: | Peca |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU800 (128GB) on Pi4(4GB) Adapter: AXAGON EE25-XA6 |
| Test #25,821 - 5/29/20 1:59 am | |
|---|---|
| Score: | 4,975 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A1000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA1000M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingstons |
| Test #25,816 - 5/29/20 12:32 am | |
|---|---|
| Score: | 9,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #25,812 - 5/28/20 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | focal |
| Test #25,809 - 5/28/20 11:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,009 |
| User: | kimchee |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 EVO on J Micron Adapter with Pi 4 OC 1.75 Ghz |
| Test #25,805 - 5/28/20 8:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usb2 ssd 128gb drive |
| Test #25,802 - 5/28/20 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX100 SSD UGreen USB Enclosure |
| Test #25,799 - 5/28/20 5:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SMS200S3120 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #25,792 - 5/28/20 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | chines adapter |
| Test #25,790 - 5/28/20 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 25,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | MSI B85M-E45 (MS-7817) |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSd |
| Test #25,784 - 5/28/20 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,159 |
| User: | DerChop |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD PLUS 120Gb |